Best selection of premium Joomla 1.6 templates

 

Türkiye'nin NATO'ya katılmasının şerefine 1952 yılında açılan NATO Lokantası, her öğlen Karaköy esnafının akınına uğruyor

Türkiye’de sofralardan politika geyiği eksik olmaz. Şu sıralar, en çok tartışılan konular arasında başı ‘eksen kayması’ çekiyor. Dünya basınında Ankara’nın Batı’ya sırt çevirip Doğu’ya yöneldiği haberleri dönedursun, Karaköy’deki NATO Lokantası’nda muhabbet Soğuk Savaş yıllarında donup kalmış gibi sanki. 1952 yılında, Türkiye’nin NATO’ya girmesinin şerefine açılmış lokantanın müdürü Mevlud Bey, “Geçenlerde bir müşteri hesabı ödereken ‘Adınızın NATO olduğunu bilsem burada yemezdim’ dedi” diyor ve ekliyor: “Kesin bir komünistti!”
Komünist olduğundan şüphe edilen müşteriyi bir kenara bırakırsak, Karaköy’deki lokanta her öğlen buraya akın eden müşterilerle dolup taşıyor. Civarda çalışan işadamları, esnaf, ve memurların müdavimi olduğu lokantanın mütevazı salonunda öğle trafiği yoğun yaşanıyor. Yemekler genelde saat 3:30’u bulmadan bitmiş oluyor.
NATO’yu sevin sevmeyin, NATO Lokantası’nın lezzetlerinden uzak durmak mümkün değil. Mönüde, klasik esnaf lokantası yemekleri, ve günlük çıkan sebze sote gibi spesiyaller var. Tavsiyemiz, seçiminizi arkaya gidip yemeklere göz attıktan sonra yapmanız.
Yemeğe yoğurtlu Erzincan çorbasıyla başlıyor, ardından da klasiğimiz hamsili pilav ile devam ediyoruz. Ana yemek için hünkarbeğendi ile döner arasında kararsız kalınca ikisinden de yarım porsiyon, yani “az”, sipariş ediyoruz. Bu kadar seçenek arasında döner ısmarlamak saçma görünebilir, ama iyi bir esnaf lokantasında yenilen pilav üstü dönerin tadı başka olur. NATO’nun döneri, uzun bir geceyi takiben mideye indirdiğimiz dönerlerden çok daha lezzetli: ne çok yağlı, ne de kuru. Yani tam kıvamında. Sipariş ettiğimiz hünkarbeğendi de son derece lezzetli, ama birkaç yüz metre ilerideki Karaköy Lokantası’nda yediğimizle kıyas bile edilemez.
İki çay ve fırın sütlaçla sonlandırdığımız ziyafetten sonra etrafımıza şöyle bir göz atıyoruz: masalarda boş tabaklar ve ekmek kırıntıları, müşterilerin karnı tok, yüzü gülüyor. NATO hakkında ne düşünürlerse düşünsünler, müdavimleri NATO Lokantası’nın bugün de 1952’deki gibi gündemde olması gerektiği konusunda hemfikir.
Saatler: Öğle yemeği 11.00-15.30 arasında.
Adres: Karanlık Sokak No: 4 Karaköy
Tel: 0212 249 64 24

12/03/2011 2:00